W lewym menu przejdź do zakładki
Pod nagłówkiem Ankiety i testy znajdziesz przycisk Utwórz. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do panelu ustawień ankiety.
Tworzenie ankiety
Krok 1.
W zakładce Szczegóły:
- Wpisz tytuł ankiety, który będzie widoczny na liście ankiet w panelu zarządzania. Zobaczą go też pracownicy i respondenci, więc zadbaj o to, by było wiadomo, czego dotyczy.
PORADAJeśli ankietę będziesz powtarzać co jakiś czas (np. Badanie satysfakcji pracowników powtarzane każdego roku) warto do tytułu dodać rok lub inne oznaczenie czasu (np. Q4). - Możesz wskazać folder, w którym ankieta ma się znaleźć. Foldery pomagają zarządzać dużą ilością ankiet i ułatwiają odnajdywanie potrzebnych danych.
- Wybierz grupę odbiorców, do których będzie kierowana ankieta:
- Manualnie – w następnej zakładce Odbiorcy, wybierzesz grupę respondentów poprzez ustalenie kryteriów (według działu, stanowiska itp.) lub wskażesz pracowników z listy. Lista będzie składać się z osób, które spełniają kryteria dostępu w momencie tworzenia ankiety.
- Automatycznie – w następnej zakładce Odbiorcy, określisz zasady, na podstawie których system ustanowi grupę respondentów i będzie ją dynamicznie zmieniał. Oznacza to, że jeśli w organizacji pojawią się kolejne osoby spełniające określone przez Ciebie warunki, to system automatycznie doda je do listy odbiorców i udostępni im ankietę.
- Uczestnicy szkolenia – gotową ankietę będzie trzeba przypisać do szkolenia, a respondentami będą jego uczestnicy. System będzie dynamicznie dopisywał odbiorców badania, w miarę pojawiania się nowych uczestników w szkoleniu.
- Kandydaci – gotową ankietę należy przypisać do automatyzacji w konkretnej rekrutacji. System będzie dynamicznie dopisywał odbiorców badania, spełniających kryteria określone w automatyzacji.
Więcej informacji o tworzeniu grup odbiorców znajdziesz w tej instrukcji.
- Ustaw cechy ankiety zgodnie ze swoimi potrzebami:
- Numeracja pytań – czy pytania mają być numerowane.
- Możliwość wielokrotnego wypełniania – pozwala pracownikom wypełnić ankietę więcej niż raz.
- Ankieta anonimowa – dane wypełniających nie będą widoczne. (sprawdź na naszym blogu, jak działają anonimowe ankiety dla pracowników)
- Ankieta dostępna dla osób bez logowania – ankieta może być wtedy udostępniona osobom bez swojego konta w aplikacji, np. kandydatom.
- Ukryj wyniki dla pracownika – pracownik nie będzie miał dostępu do wyników ankiety.
- Losowa kolejność prezentacji pytań – pytania będą wyświetlać się w losowej kolejności.
- Możesz też ustawić własną treść komunikatu po wypełnieniu ankiety. Możesz tam podziękować za udział w ankiecie lub dodać bardziej spersonalizowaną wiadomość.
- Ostatnią opcją jest wskazanie opiekuna badania. Opiekun ma możliwość zarządzania i edycji, ma też dostęp do wyników. Więcej o roli opiekuna przeczytasz tutaj.
Krok 2.
Ten krok pojawi się tylko jeśli w poprzednim wybierzesz grupę odbiorców tworzoną Manualnie lub Automatycznie.
W tym miejscu możesz ustalić według jakich kryteriów system ma utworzyć listę respondentów. Poza pracownikami możesz też wskazać zewnętrzne adresy e-mail. Żeby to zrobić musisz zaznaczyć opcję Ankieta dostępna bez logowania (dla osób nie posiadających konta w aplikacji).
Krok 3.
Dodaj i skonfiguruj pytania w nowej ankiecie. Z prawej strony ekranu znajduje się okno Pola formularza ze wszystkimi dostępnymi typami pytań. Oprócz pytań możesz też skorzystać z Pozostałych elementów, czyli bloku dowolnego tekstu.
Aby dodać pytanie, wystarczy kliknąć na dane pole z nazwą typu pytania.
Sprawdź jakie rodzaje pytań możesz wykorzystywać w ankietach tomHRM.
Zasady:
- Każde pytanie musi zawierać treść (ilość treści i pól uzależniona jest od typu pytania).
- W pytaniu można wstawić dodatkową treść (np. instrukcję do pytania).
- Każde pytanie można ustawić jako obowiązkowe.
- Pytania możesz usuwać lub kopiować (pojawią się wtedy jako pytanie o kolejnym numerze).
- Pytania są kolejno numerowane. Możesz zmienić kolejność pytań klikając na krzyżyk w prawym górnym rogu pola pytania i przeciągając je niżej lub wyżej (drag&drop).
Krok 4.
W tym kroku możesz stworzyć wiadomości mailowe kierowane do respondentów jako powiadomienie (zaproszenie do udziału) i przypomnienie o ankiecie.
Możesz też ustawić powiadomienia dla opiekunów, które będą informować jednorazowo o pierwszym wypełnieniu oraz o tym, że ankieta została wypełniona przez wszystkich uczestników. Treść tych powiadomień ustalamy w .
Zadecyduj czy już w tym momencie chcesz zlecić automatyczną wysyłkę zaproszeń. Może ona być zrealizowana od razu po opublikowaniu ankiety lub zaplanowana na wybrany termin.
Dokładną instrukcję obsługi powiadomień w ankietach znajdziesz tutaj.
Jeśli ankieta skierowana jest do niezalogowanych użytkowników, system nie będzie wiedział, jak ma na imię lub nazwisko odbiorca maila. Jeśli więc w wiadomości dla takiej ankiety ustawisz znaczniki (np. Dzień dobry {employee-name}), to system pominie tę informację w wiadomości.
Krok 5.
Ustaw od kiedy respondenci będą mogli wypełnić ankietę (parametr obowiązkowy). Nawet opublikowana ankieta, przed tym terminem nie będzie dostępna dla respondentów.
Jeśli chcesz, możesz ustawić termin ważności ankiety. Jeśli termin ankiety minie, pracownicy nie będą już widzieli jej w zakładce Moje ankiety.
W tym miejscu ustawiasz też kto ma mieć dostęp do wyników ankiety. Możesz udostępnić je:
- wszystkim pracownikom,
- wybranym pracownikom wg kryteriów (np. działu, oddziału, organizacji lub stanowiska),
- konkretnym pracownikom wskazanym z imienia i nazwiska,
- menadżerom działów, oddziałów, przełożonym lub właścicielowi konta,
- użytkownikom z wybraną grupą uprawnień.
Krok 6.
Teraz ustawiasz wygląd ankiety. Wybierz zdjęcie nagłówka, kolory motywu i tła.
Publikacja ankiety
Przechodząc przez wszystkie kroki tworzenia ankiety możesz otworzyć podgląd, zapisać ją roboczo lub opublikować.
Statusy ankiety:
- Robocza – ankieta nieopublikowana, w trakcie tworzenia.
- Opublikowana – ankieta dostępna do wypełnienia przez respondentów.
- Zamknięta – ankieta, która została zamknięta i nie jest dostępna. Mimo tego, że ankieta jest zamknięta, nadal masz dostęp do jej wyników. Jeśli chcesz przedłużyć termin dostępności ankiety wystarczy, że zmienisz datę dostępności w jej ustawieniach oraz zmienisz status na Opublikowana.