Moduł Oceny 360 pozwala na uruchamianie badań typu 180, 270 lub 360 oraz Performance Review opartych na profilach kompetencyjnych pracowników. Badanie polega na zebraniu informacji z różnych źródeł o efektywności zachowań wykazywanych przez danego pracownika. Składa się z zestawu pytań zamkniętych oraz miejsc na komentarze do poszczególnych ocen oraz całości formularza badań.
Tworzenie badania składa się z kilku prostych kroków. Przejdź do zakładki
i kliknij w przycisk Stwórz badanie z prawej strony ekranu.Start
Wpisz tytuł badania, np. “Ocena roczna 2023” oraz wybierz typ badania.
Krok 1 – dodaj opis
W pierwszym kroku uzupełnij podstawowe ustawienia i informacje o badaniu.
- Nazwa badania – np. “Ocena roczna 2023”.
- Rok i okres – z listy rozwijanej wybierz datę i okres – rok, półrocze, kwartał lub miesiąc, którego dotyczy badanie.
- Opis badania – treść będzie wyświetlana wszystkim uczestnikom badania. Możesz dodać tam podstawowe informacje o tym czym jest badanie i czemu ma służyć.
- Komunikat po zapisaniu formularza – treść jaką system wyświetli pracownikowi po wypełnieniu i zapisaniu formularza. Jeśli to pole zostawisz puste, system wyświetli pracownikom domyślny komunikat: “Dziękujemy za udział w badaniu”.
- Grupa – w tym miejscu możesz wybrać spośród grup badań dodanych w zakładce . Ten parametr pozwoli Ci zebrać np. wszystkie badania danego działu w jednej grupie i później szybko dotrzeć do nich przy pomocy filtrów w widoku listy badań.
- Cechy:
Wliczaj do średniej formularze niewypełnione lub zamknięte ręcznie przez opiekuna badania – parametr dotyczy sytuacji kiedy uczestnik badania nie chce lub nie może wypełnić oceny danego zachowania lub całej kompetencji (np. ze względu na to, że jego stanowisko nie pozwala na zaobserwowanie takiego zachowania). Jeśli zdecydujesz się wliczać do średniej takie zachowania, system przypisze im wartość “0” i policzy średnia z uwzględnieniem tej wartości.
Pokaż kolory wg ustawień – zdecyduj czy skala na formularzu oceny ma być kolorowa, zgodnie z ustawieniami w
Pokaż skale liczbową – zdecyduj czy formularz oceny ma zawierać skalę liczbową. - Opiekun badania – możesz tu wskazać jedną lub kilka osób, które będą miały wgląd w całość badania i dostęp do jego edycji.
Żeby opiekunowie badań mogli w pełni realizować swoje zadania – mieć wgląd i możliwość edycji badań do których zostali przypisani, musisz nadać im grupę uprawnień pozwalającą na zarządzanie własnymi rekordami w module Oceny 360.
Krok 2 – wybierz pracowników do oceny
Kliknij w przycisk Wybierz pracowników, żeby wskazać osoby oceniane w danym badaniu. Pracowników możesz dodawać na trzy sposoby:
- według nazwiska,
- z działu,
- z zespołu.
Z wybranej grupy badanych możesz również usunąć dowolną osobę klikając w ikonkę minusa w ramce pracownika. Wszystkich wybranych pracowników możesz usunąć przyciskiem Wyczyść wybranych.
PORADA Wszystkie osoby wskazane w grupie ocenianych dostaną do wypełnienia taki sam formularz samooceny, składający się z tych samych, wybranych w badaniu kompetencji i zachowań. Ważne jest więc, żeby w ramach jednego badania wyselekcjonować grupę pracowników, których profile kompetencyjne składają się z tych samych kompetencji. W przeciwnym wypadku, pracownik będzie musiał ocenić się przez pryzmat kompetencji których nie wykazuje.Krok 3 – wybierz pracowników oceniających
System bazując na strukturze organizacyjnej automatycznie wskaże w badaniu odpowiednie osoby oceniające, zgodnie z wybranym typem badania. Wybierz relację na bazie której wybrane będą osoby oceniające:
- Przełożony – podwładny – w tym wariancie przełożonym oceniającym pracownika będzie bezpośredni przełożony wskazany w jego profilu,
- Członek zespołu – osoba zarządzająca – w tej wersji przełożonym oceniającym pracownika będzie osoba zarządzająca zespołem, do którego należy pracownik.
W przypadku badania 360 oraz Performance review możesz też ręcznie dodać oceniających współpracowników z rozwijanej listy lub usunąć ich, korzystając z ikony minusa.
Krok 4 – wybierz kompetencje i zachowania do oceny
- Ocenie w formularzu będą podlegały konkretne zachowania.
- Z listy rozwijanej możesz wybrać cały profil kompetencyjny lub kompetencje i dodać wszystkie uwzględnione w nich zachowania przyciskiem Dodaj zachowania.
- Możesz usuwać poszczególne zachowania korzystając z ikony minusa.
- Na liście profili kompetencyjnych pojawiają się tylko te profile, które mają przypisane jakiekolwiek kompetencje.
- Na liście kompetencji pojawia się tylko te kompetencje, które mają przypisane jakiekolwiek zachowania.
- Wszystkie wybrane w badaniu zachowania będą dostępne do oceny w arkuszu każdej ocenianej osoby.
- Funkcja Pozwól pominąć ocenę sprawi, że na skali ocen dodana zostanie opcja Pomiń. Jeśli pracownik nie posiada wystarczającej wiedzy, żeby ocenić dane zachowanie, to może wybrać tę odpowiedź, a brak oceny nie będzie wliczony do średniej w wynikach. Opcję Pomiń możesz włączyć suwakami dla wybranych zachowań lub ustawić zbiorczo, dla całej listy funkcją Zaznacz wszystkie.
Krok 5 – ustaw dostęp i publikację wyników
Zadecyduj kto ma mieć wgląd do wyników. Osobno nadajesz dostęp do ocen i komentarzy.
Wskaż również termin publikacji wyników. Możesz wybrać spośród dwóch opcji:
- W czasie rzeczywistym – oceny udzielone przez danego pracownika będą widoczne w arkuszu wyników od razu po zapisaniu formularza ocen,
- Wyniki będą dostępne gdy zostaną wypełnione wszystkie formularze lub badanie zostanie zamknięte.
Krok 6 – ustaw harmonogram badania
Aby móc później uruchomić badanie musisz określić przynajmniej datę rozpoczęcia. Data zakończenia badania nie jest konieczna.
Ustawienie daty zakończenia badania spowoduje, że oceniający nie będzie miał dostępu do swojego formularza badania po tym terminie. Oczywiście w każdym momencie trwania badania będziesz mógł zmienić datę zakończenia.
Po kliknięciu w przycisk Zapisz zmiany badanie zostanie utworzone ze statusem Robocze, a Ty zostaniesz przekierowany do widoku szczegółów, gdzie możesz podjąć dalsze kroki.
Uruchomienie badania
W widoku szczegółów możesz sprawdzić podsumowanie wprowadzonych ustawień i listę uczestników. Jeśli badanie jest już gotowe i powinno być dostępne dla pracowników, kliknij w przycisk Uruchom badanie z prawej strony na górze ekranu lub wybierając tę funkcję z menu Opcje.
Więcej informacji o uruchomieniu badania znajdziesz w tej instrukcji.
Po uruchomieniu badania możesz wysłać wszystkim uczestnikom zaproszenie do udziału w badaniu. W menu Opcje znajduje się opcja Wyślij zaproszenia.
Przeczytaj o tym więcej w: Konfiguracja treści powiadomień e-mail.